Maçkalı muhtarlardan Gümrükçüoğlu’na taş ocağı isyanı: Taş ocağı değil hizmet bekliyoruz, Bakanımız Soylu’ya güveniyoruz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi onayıyla Trabzon’un ve Karadeniz’in turizm cenneti Hamsiköy’e taş ocağı yapılacak olması, bölge halkını ayağa kaldırdı. Türkiye’de doğa turizminin merkezi olan Karadeniz’in eşsiz güzelliğe sahip, Maçka ilçesi sınırları içerisinde bulunan dünyaca ünlü Hamsiköy’e, Trabzon Büyükşehir Belediyesi kararıyla taş ocağı yapılması onaylandı. Karara itiraz eden bölge sakinleri, 6 Ekim Cuma günü saat 10.00’da taş ocağının yapılacağı bölgede “Taş ocağına dur de” mitingi düzenliyor. Cuma günü yapılacak olan eylem öncesi muhtarlar niye eylem yapacaklarını ve neden tepki gösterdiklerini anlattı.

BAŞAR MAHALLESİ MUHTARI CEVAT ÖZTÜRK

Benim köyümün yolları hala stabilize. 3 ay kuraklık çektim ama bir yardım eden olmadı, köyüme tankerlerle su getirdim. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrüküoğlu’ndan taş ocağı değil hizmet bekliyorum. Turizm bölgesi olduğu için Maçka Belediye Başkanımız Koray Koçhan da taş ocağı yapılmasını istemiyor. Bizi hem turizm olarak hem ticari olarak vuracak. Bize hizmet yerine taş ocağı getiriyor. Taş ocağı yerleşim yerlerine çok yakın. Güzelyayla, Çıralı, Hamsiköy, Dikkaya ve Başar köyleri doğrudan, civar köyler de dolaylı olarak etkilenecek. Taş ocaklarındaki patlamalar hem yeraltı sularımızı yok edecek, hem tarımımızı bitirecek, hem havamızı kirletecek, hem de burada yaşayan yaklaşık 5 bin insanın hayatını etkileyecek. Buradaki evler eski ve en ufak sarsıntıda yıkılabilir. Geçtiğimiz hafta Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, kahvaltı için buraya geldiğinde o kadar bürokrat ve siyasinin yanında taş ocağı yapılmasını istemediğimizi söyledim ve bakanımız bize “Taş ocakları yerleşim yerleri içerisinde asla olamaz” dedi. Ama şimdi bunu yapıyorlar. Maçka’da daha önce açılan taş ocaklarının 1-2 tanesi kapandı ama diğerleri patlatma izni olmasa da hala çalışıyor. Maçka Hamsiköy, turizm bölgesi ilan edildi ama buraya gelen yabancılar “Turizm yerinde bu çirkin görüntünün ne işi var’ diye şikayet ediyorlar. İnsanların çoluğu çocuğu, bebeği hastası yaşlısı var. Patlatmalardan fırlayan kayalar ölüm saçıyor. Geçmişte bir köylüm bu yüzden kolunu kırmış ve kafasından yaralanmıştı. Taş ocaklarından biz yıllarca çektik yenisine müsaade etmeyeceğiz. Hizmete gelince hizmet sıfır ama taş ocağına gelince kimseyi dinlemiyor.

 HAMSİKÖY MAHALLESİ MUHTARI KAMİL KAÇ

Hamsiköy’ümüz, Türkiye’de değil dünyada tanınan bir yer ve bunu köreltmeye çalışıyorlar. Halk olarak bunu kabul edemeyiz. Hamsiköy turist çekmeye başladı, bizde hayvancılık zaten bitme noktasında. Şu halde turizmi baltalamanın ne anlamı var? Bakanımız Süleyman Soylu, burada taş ocağı olmayacağını söylemişti ancak Bakanımızın sözüne rağmen bunu yapıyorlar. Bakanımız Süleyman Soylu’nun yardımıyla konuyu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a taşıyacağız.

 ÇIRALI MAHALLESİ MUHTARI ŞERAFETTİN BAŞ

 Türkiye’nin 10 önemli turizm kentinden biri ilan edilen Hamsiköy’ü HES’ler ile doldurdular. ‘Milli servetimizdir’ dedik sesimizi çıkarmadık ama taş ocaklarının yapılmasına asla müsaade etmeyiz. Yomra’ya 5 yıldızlı oteller yapılırken Maçka’ya taş ocağı mı reva görülüyor? Maçka’yı taş ocağı alanına çevirerek Gümrükçüoğlu bizden intikam alıyor. Bu zamana kadar taş ocaklarıyla mücadele ettik, yine edeceğiz. Önce söz verdi, ‘yaptırmayacağım’ dedi ve bizi kandırdı. Burayı yok etmelerine izin vermeyeceğiz. Cuma günü geleceklermiş, buyursun gelsinler de görsünler. Bunların hakkından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu gelecektir.

 

DİKKAYA MAHALLESİ MUHTARI REFİK ALAN

 Taş ocaklarından bu zamana kadar çok çektik o yüzden tepkimiz büyük. Turizme bu kadar yatırım yapılırken buraya taş ocağı nasıl yapılır? Hem turizmi, hem tarımımızı hem hayatımızı mahvedecekler. 8-9 köy bu taş ocağından etkilenecek, bizi perişan edecek. Böyle şeyler neden hep Maçka’da, Trabzon’da oluyor, neden Rize’ye yapmıyorlar? Burada bir otelde yaptığı toplantıda Gümrükçüoğlu bize söz verdi, ‘Taş ocağı açmayacağım’ dedi. Bizi siyasi oyuna getirdi. Bizler aşırı uçlara kaçan insanlar değiliz ve asla da olmadık ama taş ocağını istemediğimizi anlatmamız için iş makinelerini mi yakmamız gerekiyor? Bakanımız Süleyman Soylu bize söz verdi, ‘Siz küfürleşmeden, dövüşmeden gerekeni yapın. Ben de gerekeni yapacağım’ dedi. Bakanımız Soylu’ya sonuna kadar güveniyoruz.