CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon ziyaretinde Maçka’da partililerle bir araya geldi. Pekşen, partililere yaptığı konuşmada Sümela Manastırı ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Peksen, “Maçka’da bir senaryo oynanıyor. Bir sürü bilgi geldi fakat gördüğümüz durum şu ki tadilat yapılıyor gerekçesi ile Sümela Manastırının kapalı olması koskocaman bir yalan. Sümela’da tadilat falan yapılmıyor, aylardır sıkı bir şekilde takip ettim. şimdi de geldim, bizzat gördüm” dedi.

KAFA MESELESİ  

Peksen, “Taş düşebilecegi ihtimaline karşılık yapılan ihale de Nisan ayından itibaren hiçbir şey yapılmadı. Buranın kapalı kalması bir kafa yapısı meselesidir. Manastır neden kapalı tutuluyor? Elbet bizlerin bir fikri var ama niyet okuma peşinde degiliz. Yüklenici firmaya hiçbir hak ediş ya da ödeme yapılmaması aslında her şeyi ifade ediyor. Niyetleri, Maçka’nın lehine değildir. Maçka'lıyı işsizlik nedeniyle göçe mahkum etmektir” diye konustu.

KAPATMAK İHANETTIR

Vekil Pekşen, “Turizmden evine ekmek götürenler, Sümela’nın kapalı kalmasını çok ağır bir şekilde ödüyor, ödemeye de devam ediyor. Yalnızca Sümela Manastırı’nı gezen turist sayısı 450 bin, Trabzon’a gelen turist sayısı 2,5 milyon. 450 bin turist yabancı, yerli turistten bahsetmiyorum. Gelen turist Sümela Manastırına şaşkın şaşkın bakıp gidiyor. Sümela Manastırını kapatmak ihanettir. Bunu dünyanın gündemine tasıyacağım. Önümüzdeki ay kalabalık bir grupla Sümela Manastırına geleceğim” ifadelerine yer verdi.